Постоянный адрес: http://ukrrudprom.ua/digest/3_bali_za_rk_Pro_shcho_govoryat_bali_Ukrani_v_ndeks_spriynyattya_korupts2023.html?print

+3 бали за рік. Про що говорять бали України в Індексі сприйняття корупції-2023

zn.ua, 30 січня 2024. Опубликовано 07:40 31 января 2024 года
Тепер ми посідаємо 104-ту сходинку зі 180 разом із Бразилією, Сербією та Алжиром.

В Індексі сприйняття корупції-2023 Україна набрала 36 балів із 100. Експерти Transparency International Ukraine пояснюють, що означає цей результат.

Зростання показників України на три бали у дослідженні — один із найкращих результатів у світі за минулий рік. Тепер ми посідаємо 104-ту сходинку зі 180 разом із Бразилією, Сербією та Алжиром. Середній показник у світі — 43, а в країнах ЄС — 64 бали.

36 балів — це найкращий показник нашої держави за історію вимірювання Індексу. Так само найвищі показники цьогоріч продемонстрували ще 16 країн, такі як Естонія, Латвія чи Молдова. Нагадаємо, що за часів режиму Януковича, 2013 року, Україна перебувала ближче до дна Індексу з 25 балами та 144-м місцем. А зараз ми опинилися майже у середині загального списку. Натомість 23 країни, серед яких Росія, Іран та Оман, досягли найнижчих історичних показників у Індексі.

Transparency International

На що впливають результати Індексу сприйняття корупції-2023 (Corruption Perceptions Index, СРІ), як Україні вдалося здобути такий результат, як його покращувати надалі і взагалі які проблеми у цій сфері нині турбують світ, розкажемо детальніше.

Як цьогоріч вимірювали сприйняття корупції в Україні

Розуміємо, що для декого покращення картини з українською корупцією в Індексі може бути неочікуваним, адже за останній час ми всі стали свідками численних скандалів. Але корупційні скандали не обов'язково свідчать про зростання корупції в країні. Навіть навпаки, у певному сенсі це може бути ознакою активності антикорупційних органів, громадськості та незалежних медіа. І все це теж позначається на результатах України у дослідженні.

Transparency International

Індекс формується на основі 13 різних авторитетних джерел — від опитувань бізнесменів до аналітики експертів, які дають змогу отримати комплексний збалансований результат. Україну ж досліджують за вісьмома з них, і максимально від кожного можна отримати 100 балів, як і загалом у СРІ.

Найбільше балів наша країна отримала у Bertelsmann Stiftung Transformation Index, який охоплював період до січня 2023 року включно та додав нам 12 балів. У цьому дослідженні якраз і фіксуються гучні затримання і пов'язані з ними скандали, що так обурюють українців. Дослідники вважають: що більше корупцію карають за законом і відкрито висвітлюють це у медіа, то менше корупціонери почуваються безкарними.

Тож хоча максимального показника в цьому дослідженні ми не маємо, очевидно, що Україна рухається в правильному напрямку. І, попри деякі перепони та недоліки, наявна антикорупційна екосистема функціонує і здатна виявляти топ-корупцію.

За опитуванням керівників бізнесу World Economic Forum Executive Opinion Survey, яке проводилося з квітня по серпень 2023 року, Україна теж підвищила свій показник на вісім балів. Тут цікаво, що одне з його запитань — про типовість ситуації, коли кошти з бюджету потрапляють до окремих осіб чи компаній унаслідок корупції на закупівлях. І тут позитивним є те, що тривала війна не призвела до тотального закриття тендерів, — більшість закупівель наразі проводиться у Prozorro, де “всі бачать все”.

Додаткові п’ять балів за підсумками 2022 року присудив Україні проєкт Varieties of Democracy, він вимірює показники корупції у державному секторі. Цьому, ймовірно, посприяло те, що під кінець 2022 року вже була готова та очікувала на своє прийняття комплексна Державна антикорупційна програма (ДАП) на 2023—2025 роки, яка передбачала 1187 антикорупційних заходів.

Також фундаментом для подальших антикорупційних зусиль може стати продовження судової реформи та оновлення органів суддівського самоврядування.

В інших чотирьох дослідженнях показники не змінилися: Звіт Freedom House про країни перехідного періоду (період дослідження — 2022 рік) — 35 балів, рейтинг ризиків країн організації Global Insight за 2022 рік — 35 балів, Індекс верховенства права відповідно до опитування експертів у лютому—червні 2023 року, укладений проєктом “Глобальна справедливість”, — 33 бали, рейтинг ризиків країн аналітичного відділу журналу “Економіст” за 2023 рік (станом на вересень 2023-го) — 20 балів.

Загалом джерела досліджують сприйняття корупції через такі індикатори: хабарництво; розкрадання публічних коштів; кумівство на державній службі; захоплення держави; здатність уряду впроваджувати механізми забезпечення доброчесності; ефективне переслідування корупціонерів; надмірна бюрократія; наявність відповідних законів про розкриття фінансової інформації, запобігання конфлікту інтересів і доступ до інформації; забезпечення захисту викривачів і журналістів.

Тож, якщо підсумувати, рушійною силою нашого зростання в СРІ за час після початку повномасштабної агресії Росії стали активізація топ-корупційних розслідувань, розробка ДАП і дедалі більша прозорість закупівель. Натомість на нашому показнику ще не встигли позначитись, адже не потрапили у досліджуваний період, відновлення е-декларування (з виправленням деяких шкідливих вад) і звітності політичних партій, збільшення штатів НАБУ і ВАКС, а також посилення інституційної спроможності САП. І так само цьогорічний СРІ не врахував деяких гучних корупційних скандалів, які здебільшого лунали з початку 2023 року, й тиску на журналістів-розслідувачів і представників громадськості.

На що впливає СРІ і як Україні покращити свої результати

Узагалі СРІ — важливе дослідження, адже на нього регулярно посилаються не тільки науковці, журналісти і бізнес, а й уряди та міжнародні організації. Зокрема, на ці показники орієнтуються і наші іноземні партнери при організації подальшої співпраці з Україною.

Так, в ухваленій торік Антикорупційній стратегії вказується, що концентрація зусиль на впровадженні антикорупційної політики дасть змогу Україні у найближчі роки наздогнати показники СРІ східноєвропейських держав — членів ЄС. А за десять років досягти середньоєвропейських значень СРІ. Європейська комісія теж посилалася на зростання показників України у СРІ у своєму листопадовому звіті.

Transparency International

Україна вже доросла до рівня країни-кандидата в ЄС: цьогоріч ми маємо однакові бали із Сербією і перегнали Туреччину і Боснію та Герцеговину, а від показника Албанії нас відділяє один бал.

Однак це ще точно не кінець, а лише початок, бо до середнього показника в ЄС нам ще далеченько. Щоб рухатись у цьому напрямі, Transparency International Ukraine запропонувала три рекомендації.

Transparency International

  1. Підвищити ефективність боротьби з топ-корупцією.

  1. Ефективно використовувати на потреби держави активи корупціонерів і поплічників Росії.

  1. Розпочати реформу Рахункової палати та Державної аудиторської служби України.

Для ефективного використання коштів в умовах їхньої критичної нестачі необхідно забезпечити належну роботу Рахункової палати та Держаудитслужби:

Олександр КАЛІТЕНКО, юридичний радник Transparency International Ukraine