Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Чому окупований Донбас невдовзі перетвориться на “радіоактивний попіл”

[09:24 11 июля 2017 года ] [ Вголос, 10 липня 2017 ]

Через руйнівну діяльність російських окупантів дуже скоро Донбас може стати непридатним до життя.

Зокрема, екологи та політики заговорили про масштабну екологічну катастрофу на окупованій території. Справа в тому, що окупанти, знищуючи інфраструктуру Донбасу та вивозячи важливі підприємства та обладнання в Росію, припинили відкачувати з донбаських шахт воду. Це в недалекому майбутньому загрожує затопленням окупованих територій. А якщо врахувати, що на Донбасі є безліч хімічних підприємств, то цілком ймовірно, що на цих територіях взагалі буде неможливо жити.

Чи справді це так? Чи можливо уникнути ймовірної катастрофи? Якими будуть її наслідки? Про це “Вголос” розмовляв з екологом, заступником голови Національного екологічного центру України Олексієм Василюком та головою Конфедерації вільних профспілок України, головою Незалежної профспілки гірників України Михайлом Волинцем.

Екологічні організації про катастрофу на Донбасі говорили, починаючи ще з другого місяця війни.

Заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Георгій Тука заявив, що через підтоплення шахт на Донбасі ймовірне екологічне лихо.

Наскільки такі заяви відповідають дійсності?

Олексій Василюк:

У зв'язку із затопленням шахт на Донбасі однозначно буде величезна біда. Її на всі сто відсотків вже зараз неможливо уникнути. Адже ця проблема — не нова і низка екологічних організацій про ймовірну екологічну катастрофу на Донбасі говорили, починаючи ще з другого місяця війни. Ми зверталися до Міністерства екології, Міністерства оборони, до відповідних військово-цивільних адміністрацій, до президента, до РНБО, ОБСЄ та до ДСНС України. Натомість, відкрито про це лише кілька тижнів тому заговорили окремі представники української влади.

Яка у вас є інформація про затоплення шахт на окупованому Донбасі?

Михайло Волинець:

У шахти на окупованій території Луганської області за годину прибуває близько ста кубометрів води.  Так, на окупованій території, у шахті “Голубовська” припинили відкачувати воду, і по тріщинах у гірничих породах ця вода прийшла у працюючу шахту, яка знаходиться на підконтрольній Україні території.

Ми очікуємо, що найближчим часом у підтоплені шахти вода прибуватиме з інтенсивністю 300 кубометрів на годину, а вже у вересні-жовтні — це буде тисяча кубометрів на годину. Якщо тільки українська влада, принаймні Міністерство енергетики, не підключиться до вирішення цього питання, то будуть затоплені шахти уже на нашій території.

Критична ситуація і у місті Донецьку. Там зупинилися роботи на шахті ім. Засядька, де розробки вугілля ведуться на глибині 1700 метрів. Не відкачується вода із шахти ім. Горького, шахти “Трудовська”, а їх глибина приблизно 1500 метрів.  Це все становить небезпеку для Донецька, оскільки вода дуже швидко підніматиметься по цих розробках вугілля. Документів з приводу того, у якому стані підтоплення цих шахт в останні три роки — у нас немає. Нам відомо, що там усе знищують, обладнання окупанти ріжуть на металобрухт та вивозять в Росію. Там спеціально створюється поле екологічного лиха. В подальшому ця територія стане непридатною для проживання.

“Підземні води, які не відкачуються із шахт, можуть бути радіаційними”

Якими будуть наслідки цієї екологічної катастрофи на Донбасі?

Олексій Василюк:

Наслідки від затоплення шахт будуть жахливими — їх відчуватимуть ще десятиліттями. Масштаби та втрати від екологічного лиха на Донбасі будуть вищими, ніж збитки, нанесені зараз інфраструктурі через АТО.

Річ у тому, що індустріальна частина Донбасу глибиною до півтора кілометрів зайнята порожнинами від видобутку вугілля. А за роки такого видобутку, а це в деяких місцях до двохсот років, рівень ґрунтових вод пішов аж на ті півтора кілометра під землю. До окупації Донбасу ці води, зазвичай, відкачувались, зараз — ні. 

Окрім того, води, які знаходяться на такій глибині, є дуже різні. Здебільшого — це артезіанські води, які ми звикли сприймати, як кришталево чисті. Але на Донбасі вони в кращому випадку солоні, в гіршому — взагалі токсичні та можуть містити радіаційні частки. Важливим є також той момент, що всі шахти пов'язані між собою дренажними конструкціями. Тобто, якщо уже сталося підтоплення однієї шахти — то трапиться підтоплення й інших. Всі шахти підтоплюються одночасно. На якому етапі зараз підтоплення цих шахт, сказати важко. Оскільки ми, екологи, через окупацію не маємо до них доступу. Але в результаті,  я вважаю, що буде затоплено все і діяльність цих шахт уже ніхто не відновить.

Варто додати, що за роки видобутку вугілля земна поверхня на Донбасі просіла. Окрім того, вона стала більш сухою, бо відкачувалась вода, утворювались порожнини, зверху нагромаджувались терикони. А якщо уявити собі квадрат із Донецьком з одного боку і Стахановим з іншого, то вся ця територія покрита шахтними полями. Тобто фактично — це території, під якими земля в межах цього квадрата зайнята порожнинами. Через це там відбулось просідання  землі. І ця глибина просідання фактично дорівнює рівню ґрунтових вод. І коли ці шахти затоплять, ця вода вийде на поверхню. І вся ця індустріальна територія Донбасу перетвориться на солоне отруйне болото.

Окрім того, ця отруйна вода на Донбасі все одно мусить кудись стікати. А впадатиме вона у Сіверський Донець та Дон. Тобто ці обидві річки будуть отруйні і від них це все потече в Азовське море. А воно у нас наймілкіше та найпрісніше, там є різноманітні живі організми, які можуть жити лише у цій акваторії. Але ці отруйні води призведуть до їх загибелі.

Михайло Волинець:

Наведу вам приклад, якими можуть бути наслідки. Свого часу у м. Стаханові, нині Кадіївка, до середини 90-х років існувало державне об’єднання “Стахановвугілля”, куди входила ціла група шахт. Там свого часу була підтоплена (чи її навмисно затопили, щоб приховати корупційну складову) одна із шахт. Згодом вода підійшла і до інших шахт, внаслідок цього було затоплено 2 тисячі гектарів землі, людські будинки. Я особисто знав більше 30 випадків, коли люди отримали опіки, оскільки у приміщенні вибухав газ метан. В результаті у людей були пошкодженні очі, обличчя. Адже шахтні води тоді витиснули на поверхню газ метан. Він, оскільки не має ні запаху, ні кольору, накопичився у приміщеннях, зокрема, на перших поверхах будинку. І люди цим дихали. А від нього можна миттєво померти, оскільки наступає спазм легенів. Ось це може повторитись.

Далі — у районі міста Горлівка Донецької області знаходилось найпотужніше у світі Микитівське родовище з видобутку ртуті. Окрім того, у Горлівці є хімічний завод, завод “Стирол”, коксохімічний завод. У Горлівці є шахта Олександр-Захід, вона була закрита у зв’язку з тим, що туди проникали брудні стоки від хімічного заводу, в результаті цього свого часу на глибині більше чотириста метрів  отруїлися шахтарі, а троє людей загинуло. При цьому, до загибелі цих людей причетні такі хімічні сполуки, що вчені й досі не можуть розібратися в їхньому походженні. Поруч знаходиться шахта “Юнко”. Там у ще радянські часи в результаті експерименту було здійснено підземний вибух на глибині 900 метрів. Зараз у ядрі цього вибуху перевищена радіоактивність у півтори тисячі разів! Із шахти “Юнко” також перестали відкачувати воду. Важко уявити, якою хімічною та радіоактивною буде ця вода, що вийде на поверхню.

Зараз іде неконтрольоване затоплення цих небезпечних зон. Наслідком цього будуть зсуви гірничих порід, провали у землі, руйнування автомобільних та залізничних доріг, будуть пошкодженні шахтарські міста та окремі населенні пункти. А територія цього забруднення буде йти далеко за межі Донбасу.

Окрім того, затопленими можуть стати землі сільського господарства, будуть забруднені ґрунтові води. Ці радіоактивні води змішаються із стічними водами з каналізації, та потраплять в подальшому у річку Сіверський Донець та Дон. Потім — у акваторію Азовського моря.

“За кілька років територія Донбасу перетвориться у пустелю”

Які ще території, крім окупованого Донбасу, можуть постраждати?

Михайло Волинець:

У нас є шахти Краснодона — це десь п'ятнадцять тисяч копанок, зараз вони теж закриті. От через них теж забруднюються ґрунтові води. І по тріщинах гірничих порід ця забруднена вода піде на територію Росії, у Ростовську область. А там за останні 30 років було закрито приблизно 150 шахт. Ці брудні води створять екологічну катастрофу у Росії аж до Північного Кавказу. Московські, київські та донецькі вчені зараз б’ють тривогу. Адже це жахлива екологічна катастрофа. Це біда.

В останні роки клімат у Донецькій та Луганській областях дуже змінювався, ставало спекотніше — в результаті війни, цих екологічних забруднень, підтоплень через шахти, присутності сотень териконів, третина з яких горить, викидів сірки в атмосферу. Якщо не вживати жодних заходів, то через кілька років ця територія просто перетвориться в пустелю.

Територія окупованого Донбасу буде непридатною до життя”

Що буде з людьми, які там живуть?

Олексій Василюк:

Люди, які не захотіли або не змогли стати біженцями війни, змушені будуть стати екологічними біженцями. Бо ніхто не буде там жити, ходячи від будинку до будинку у гумових чоботах, тому що це буде дуже небезпечно. Також є небезпека, що якщо це все буде підтоплено, то утворюватимуться провалля в землі. Тобто територія окупованого Донбасу просто буде непридатною до життя.

Цього лиха ще якось можна уникнути?

Олексій Василюк:

Якщо війну на Донбасі зупинити ще якось можна, то як спинити цю екологічну загрозу — ніхто не уявляє. Станом на сьогодні екологічного лиха не уникнути. До того ж, Україна зараз жодним чином не може вплинути на затоплення шахт. Ми не можемо навіть потрапити на цю територію, щоб дослідити масштаби екологічної загрози.

“До екологічної катастрофи призвели дії окупантів”

Між тим, про екологічну катастрофу говорять і бойовики, але вони натомість звинувачують у ній українців. Хто насправді винен?

Олексій Василюк:

До екологічної катастрофи однозначно призвели дії проросійських бойовиків.  Це все сталось тому, що там немає стабільного енергопостачання, вода не відкачується. Наші підприємства усі розкрадені, розібрані та вивезені до Росії. У екологів на цю тему уже немає жодних ілюзій.

Марія БОЙКО

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.