Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Чому олігарх Тарута воює із Гонтаревою

[09:20 21 октября 2016 года ] [ Новое время, 19 октября 2016 ]

Між парламентом та Нацбанком розгорілася війна за вплив на фінансову систему країни.

Народні депутати звернуться до Президента України Петра Порошенка із закликом звільнити голову Національного банку Валерію Гонтареву. За відповідне рішення проголосували в комітеті Верховної Ради з питань фінансової політики і банківської діяльності 18 жовтня на засіданні.

На думку нардепів-членів комітету, ділова репутація очільниці НБУ сильно постраждала через низку звинувачень у руйнуванні економіки країни. Зокрема, йдеться про матеріали, розповсюджені бізнесменом та позафракційним народним депутатом Сергієм Тарутою під час щорічної зустрічі Міжнародного валютного фонду та Світового банку у Вашингтоні (США) на початку жовтня поточного року.

Нагадаємо, український олігарх роздавав буклети з інформацією, яка начебто дає підстави звинуватити голову Нацбанку у фінансуванні через компанію ICU (власницею якої була Гонтарева до 2014 року) російського бізнесу президентської кондитерської компанії Roshen, та у зв’язках із російським державним банком ВТБ.

Також у розповсюджених матеріалах йшлося про начебто зростання частки російських банків в українській економіці, операції із відмивання грошей держави через облігації та співучасть голови Нацбанку у банкрутстві банку Хрещатик на фоні підтримки “напівживого” Платинум Банку.

Тоді на порядку денному зустрічі МВФ і СБ розглядалося й питання реалізації програми розширеного фінансування щодо України. Тож представники Нацбанку розцінили такі дії, як кампанію, направлену на підрив економічної та інформаційної безпеки України (карається позбавленням волі на строк від 12 до 15 років), оскільки інформація може нанести шкоду державним інтересам.

У відповідь на публічний скандал 13 жовтня НБУ звернувся до Служби безпеки України, Генеральної прокуратури та Національного антикорупційного бюро з проханням відкрити кримінальні провадження стосовно Тарути у зв'язку з поширенням провокаційних матеріалів.

Парламентський тандем

Заява профільного комітету, як і листівки Тарути, лише один із чергових кроків у війні, яка розгорнулася в останні тижні між парламентом та НБУ.

Так, минулого тижня фінкомітет звернувся зі зверненням до Генпрокурора та Національного антикорупційного бюро про притягнення Гонтаревої до кримінальної відповідальності за ігнорування засідань фінкомітету. Депутатів, зокрема, не влаштовує, що очільниця НБУ не з’являється перед депутатами, пояснюючи це зайнятістю, повідомив про це НВ Бізнес голова профільного комітету, депутат від Радикальної партії (РП) Сергій Рибалка.

На підставі цього звернення Тарута пообіцяв включити до порядку денного сесії Верховної Ради на поточний пленарний тиждень питання звільнення голови Нацбанку. “Одна постанова — це клопотання перед президентом про звільнення Гонтаревої, друга — щоб створити тимчасову слідчу комісію. І якщо їй [Гонтаревій] немає чого приховувати, нехай вона прийде і працює з нами”, — заявив він на засіданні ради керівників фракцій у понеділок, 17 жовтня.

У тандемі із Тарутою відставки голови Нацбанку зажадала і його давня партнерка — Юлія Тимошенко: “Ми на цьому тижні збираємо всіх активістів, які представляють інтереси ошуканих вкладників… щоб негайно Гонтарева була звільнена з посади”.

Відповідно до закону про Національний банк президент може подати пропозицію до Верховної Ради щодо дострокового звільнення голови НБУ, якщо існує доведений факт, що через дії чи бездіяльність відповідної посадової особи вона себе скомпрометувала — втратила бездоганну ділову репутацію.

Проте, за словами старшого партнера юридичної фірми Кравець та партнери Ростислава Кравця, звинувачення депутатів ґрунтуються на суб’єктивному ставленні до очільниці Нацбанку, яка не виправдала їхні очікування щодо курсу національної валюти чи оздоровлення банківської системи.

“Це не дає реальних підстав для притягнення до якої-небудь відповідальності. Тут немає складу злочину, лише суб’єктивна позиція”, — коментує юрист.

Не з’їсти, так хоч вкусити

Опитані експерти сходяться в думці, що змістити Гонтареву без волі президента або реального доведеного факту вчиненого злочину депутатам не вдасться, і вони самі це розуміють.

“Вони [депутати] мають намір не відставки Гонтаревої, яка просто неможлива, а ослаблення позицій Нацбанку, що повинно перешкодити незалежності регулятора в прийнятті рішень” — впевнений спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса.

До того ж, такі публічні заяви та вчинки народних депутатів, за словами Кравця, можуть розцінюватися суспільством та іноземними партнерами, як тиск на НБУ та загроза розбудови інституційної незалежності регулятора. Останнє було однією із ключових вимог, під якою підписалася держава заради фінансової підтримки МВФ.

Такі припущення вже підкріплені реальним фактом. Минулого тижня у Верховній Раді депутати зареєстрували законопроект, який вносить зміни до закону про Національний банк. Укладачами проекту виступили лідер РП Олег Ляшко, ще кілька радикалів, члени фінкомітету ВРУ та представник БПП Леонід Козаченко.

Як пояснюється в супровідних документах, зміни до закону мають забезпечити більшу прозорість діяльності НБУ та підвищити його відповідальність перед суспільством. Проте разом із вимогами щодо частішої публічної звітності та розкриття більшої кількості інформації щодо грошово-кредитної політики та діяльності банківської системи депутати пропонують розширити права та повноваження ради НБУ.

До складу ради призначаються представники Верховної Ради та президента, і саме їм депутати делегують повноваження розробляти засади грошово-кредитної політики. Тобто фактично, правління НБУ стає виконавцем рішень осіб, яких Рада та президент ставлять наглядати за діяльністю регулятора.

Також законопроект передбачає можливість у будь-який момент припиняти рішення та акти правління НБУ без рішення суду, а також звільнення керівництва Нацбанку на підставі голосування депутатів щодо незадовільної роботи НБУ.

Як зазначають представники НБУ, введення такого “нагляду” зробить центральний банк керованим органом та встановить штучний контроль обмінного курсу гривні.

“Те, що відбувається із травлею НБУ, є неподобством і руйнацією цивілізованих правил гри”, — відреагував на дії та заяви депутатів призначений по квоті ВРУ член Ради НБУ, в.о. президента Київської школи економіки Тимофій Мілованов.

Гра за гроші

Сама Гонтарева пов’язує активізацію боротьби проти неї з особистими інтересами як політиків, так і бізнесменів. “Ви ж розумієте, скільки банків виведено. Ви візьміть наш комітет із банківської діяльності і подивіться, хто там сидить, які в них інтереси. Подивіться, що Тарута робить”, — каже голова НБУ.

Зокрема, за її словами, Національний банк, закривши банки-пилососи, перекрив доступ противників до коштів, які вони за допомогою кишенькових банків кредитували власний бізнес та виводили з економіки мільярди гривень. “А ми зараз ще дамо таку інформацію, які там [у виведених банках] олігархи у нас сидять, і в яких ще є”, — підкреслює вона.

У Тарути власного банку нема, проте фінустанови одного із членів фінансового комітету ВРУ Івана Фурсіна (який є серед підписантів на звільнення Гонтаревої) є власником банків Місто та Кліринговий дім. Банківський бізнес експерти неодноразово пов’язували із бізнес-інтересами бізнесменів Дмитра Фірташа та Сергія Льовочкіна, що неодноразово спростовувалося, доки НБУ не змусив визнати реальну структуру власності банків. З’ясувалося, що Юлія Льовочкіна володіє часткою у банку Кліринговий дім разом із Фурсіним.

Питання до прозорості діяльності та виконання нормативів виникають і до Приватбанка Ігора Коломойського.

Леся ВИГОВСЬКА

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.