Постоянный адрес: http://ukrrudprom.ua/digest/Operatsya_restavratsya_chi_lkvdatsya.html?print

Операція, реставрація чи ліквідація

Голос України, 7 листопада 2012. Опубликовано 14:23 07 ноября 2012 года
Гостинний двір вилучили зі списку пам’яток архітектури незаконно?

Захисники Гостинного двору, що знаходиться на Подолі в Києві, стверджують, що Кабінет Міністрів вилучив цю споруду зі списку пам’яток архітектури на підставі сфальсифікованих документів. Про це учора під час прес-конференції заявила адвокат, голова громадського об’єднання “Андріївський — Пейзажна ініціатива” Марина Соловйова. За її словами, уряд прийняв таке резонансне рішення на основі науково-дослідної роботи “УкрНДІпроектреставрація” та пояснювальної записки Міністерства культури. В обох документах йдеться про те, що Гостинний двір до реставрації 1980 року і сьогодні має різні розміри. Насправді, як з’ясували захисники двору, це не відповідає дійсності.

За словами Марини Соловйової, протягом останніх двох місяців адвокати намагалися в судовому порядку домогтися призначення нової експертизи Гостинного двору, щоб усе-таки визначити, чи змінилися його розміри до і після реставрації 80-х років. Однак їм це досі не вдалося, хоча аргументи, які наводять юристи, мають вагомий вигляд. Так, адвокат Ірина Невмержицька розповідає, що уряд виключив Гостинний двір зі списку пам’яток архітектури в серпні 2011 року, тоді як наукова робота, на основі якої ухвалене рішення уряду, була затверджена в “УкрНДІпроектреставрації” лише за три місяці.

Крім того, ті, хто вболіває за долю центральної споруди Контрактової площі, звернулися до “Судової незалежної експертизи України”. Її висновок — межі Гостинного двору до і після реставрації не змінилися. Виходить, рішення Кабінету Міністрів виключити Гостинний двір зі списку пам’яток архітектури ухвалювалося все-таки з порушеннями.

Іншу думку з цього приводу має директор “УкрНДІпроектреставрація” Ольга Рутковська. Вона вказує, що у висновках науково-дослідної роботи немає й слова про розміри. Натомість, на основі низки документів, науковці зробили висновок, що відреставрована у 80-х роках будівля Гостинного двору є новоділом. Цю споруду, за словами директора, відбудували з нуля.
З такою позицією не погоджуються ні громадські активісти, ні архітектори, серед яких, зокрема, містобудівник Валерій Сопілка, колишній головний архітектор столиці Михайло Жаріков та автор проекту Гостинного двору Валентина Шевченко. Вони вказують, що у 80-х роках була проведена колосальна робота з пошуку креслень та проектів, щоб відреставрувати Гостинний двір таким, яким його планував звести ще 1809 року Луїджі Руско. Він був створений як мистецький центр, де мали б розташовуватися театр, бібліотека та інші культурно-освітні осередки. Тоді як після пропонованої відбудови Гостинний двір перетвориться на черговий торговий центр.

Забудовники аргументують свої плани тим, що для відновлення будівлі потрібні мільйони гривень, які можна отримати, лише взявши кредит. А повернути кошти вдасться тільки тоді, коли в центрі працюватиме комерція. На що захисники Гостинного двору вже вкотре нагадують, що ця будівля віддана в оренду 18 років тому. За отримані кошти можна було б зберегти двір наступним поколінням у такому вигляді, яким його було задумано ще на початку XІX сторіччя, а не перетворювати його на черговий ТРЦ.

Тетяна ПАСОВА