Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Що означає підвищення вартості приєднання до електромереж

[12:14 07 февраля 2017 года ] [ ]

БізнесЦензор підготував пояснення тому, що означає підвищення вартості приєднання об'єктів до електричних мереж. До яких наслідків призведе рішення енергетичного регулятора? Хто від цього виграє і хто програє?

Що відбулося?

31 січня Національна комісія, що здійснює регулювання ринку енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) затвердила зміни до Правил приєднання електроустановок до електричних мереж.

Цим документом підвищено вартість приєднання об'єктів генерації та споживачів до локальних електричних мереж — обленерго, та магістральних — держпідприємства НЕК “Укренерго”.

Найбільший резонанс викликала постанова НКРЕКП “Про затвердження величин питомої вартості нестандартного приєднання електроустановок до електричних мереж на 2017 рік”, прийнята на засіданні комісії 31 січня.

Що змінилось?

Постановою підвищено вартість нестандартного приєднання потужністю від 160 до 5 МВт (5000 кВт) у декілька разів — по різному в залежності від енергопостачальної компанії. Крім того, відокремлені вартість приєднання потужності, та вартість будівельних робіт.

Згідно постанови, середня вартість підключення по країні складатиме 6,1 тис. грн за приєднання потужності в 1 кВт (кіловат).

За словами Ігоря Тинного, засновника компанії “Гідроенергоінвест-Акванова”, що володіє сонячними та малими гідроелектростанціями, до цього часу приєднання коштувало близько однієї тисячі гривень за кВт.

Крім іншого, змінами затверджено граничні строки, в які має бути виконане приєднання: від 160 до 240 робочих днів в залежності від ступеню напруги для нестандартних приєднань від 160 кВт до 5 МВт. Від 15 до 45 робочих днів встановлені для стандартних приєднань.

Що таке стандартне приєднання?

Стандартне приєднання — підключення до мереж нового об'єкта потужністю до 160 кВт, яке знаходиться від точки підключення до мереж не далі, ніж 300 метрів по прямій та не потребує встановлення нового трансформаторного обладнання для зміни напруги.

За інформацією комісії, вартість стандартного приєднання в 2017 році складатиме від 1 до 3,5 тис. грн за 1 кВт в залежності від місцевості.

Як приклад стандартного приєднання, можна взяти житловий будинок в сільській місцевості, магазин, або кіоск в місті та ін.

Що таке нестандартне приєднання?

Нестандартне приєднання — підключення об'єктів потужністю більше 160 кВт, або тих, які знаходяться далі 300 м по прямій від точки підключення, або тих, які потребують нового трансформаторного обладнання.

Вартість підключення за 1 кВт потужності таких об'єктів, в залежності від регіону, складатиме від 3,1 тис. грн в Києві до 9,4 тис. грн в Полтавській області. Об'єкти потужністю вище 5 МВт будуть приєднуватися, як раніше — з розробкою проекту та узгодженням з НЕК “Укренерго”.

За старими правилами вирахувати вартість приєднання 1 кВт потужності дуже складно, бо для нестандартних приєднань замовлявся окремий проект, вартість якого могла бути дуже різною.

До нестандартних приєднань до 5 МВт відносяться невеликі сонячні та вітрові електростанції, багатоквартирні житлові будинки, дата-центри, холодильні установки та ін.

Як було до прийняття змін?

“Всі шукали місце де дешевше підключитися і платили обленерго договірну ціну. А тепер “середня температура по палаті” — дешевше не буде ніде”, — розповідає Ігор Тинний.

“Старий підхід був не прозорим: платили за приєднання офіційно та неофіційно, обленерго застосовували диференційовані підходи до замовників — в залежності від політичного впливу, чи стосунків з керівництвом”, — каже голова НКРЕКП Дмитро Вовк.

Що сталося після прийняття постанови НКРЕКП?

Представники бізнесу, громадські активісти, та народні депутати розкритикували рішення Регулятора, посилаючись на те, що підвищення вартості нестандартного приєднання вб'є малий і середній бізнес, заважатиме залученню інвестицій в країну.

“Це штучний “інфраструктурний податок” на інвестиції в “зелену” генерацію, на будівництво сучасних промислових об'єктів, це штучний бар'єр для залучення приватних інвестицій, це репресія для виробництва, інновацій та екології”, — написав у своєму Facebook голова комітету Верховної ради з питань промислової політики Віктор Галасюк (”Радикальна партія Ляшка”).

Хто виступив проти рішення НКРЕКП?

Наразі проти рішення виступили народні депутати, в тому числі — голова профільного енергетичного комітету Ради Олександр Домбровський.

З проханням корекції постанови до голови НКРЕКП Дмитра Вовка звернувся голова державного НЕК “Укренерго” Всеволод Ковальчук.

Хто занепокоєний більше всього?

Найбільше рішенням комісії незадоволені власники бізнесу, що використовує відновлювальні джерела енергетики (ВДЕ) та девелопери і забудовники. Через підвищення вартості підключення зросте вартість будівництва СЕС, ВЕС, малих ГЕС та електростанцій на біопаливі. Саме їх об'єкти підпадають під нестандартні підключення потужністю до 5 МВт.

За словами представників ВДЕ, тепер частка підключення 1 кВт потужності в будівництві “зеленої” генерації буде складати близько 30%. Дмитро Вовк апелює до звіту Міжнародної агенції ВДЕ (IRENA), де вказано, що частка підключення у вартості будівництва станцій на ВДЕ, у світі сягає 40%.

Забудовники стверджують, що підвищення вартості приєднання призведе до здороження новозбудованого житла.

“Спираючись на досвід подібної роботи, можна спрогнозувати, що нововведене подорожчання призведе до збільшення на 10% і більше вартості квадратних метрів житла”, — стверджує Сергій Трофимчук, керівник служби контролю капінвестицій компанії InCoHome, що входить в групу “Ковальська” Олександра Пилипенка.

Дмитро Вовк наполягає на тому, що загальна вартість будівництва квадратного метра не обов'язково збільшиться. В деяких регіонах вартість приєднання, порівняно з 2016 роком, має зменшитись.

Чому вартість приєднання відрізняється по областях?

Формула розрахунку тарифу опублікована в обґрунтуванні до постанови НКРЕКП. Вона залежить від вартості відтворення активів енергопостачальної компанії, загальної потужності трансформаторів локальної мережі та коефіцієнту індексу споживчих цін до попереднього року.

Річ у тім, що готуючись до введення стимулюючого тарифоутворення для обленерго, так званого RAB-тарифу (Regulatory Asset Base), НКРЕКП замовило оцінку активів 10 з 37 існуючих енергопостачальних компаній. В кінці 2016 року її здійснили компанії з великої четвірки аудиторів - Deloitte та Ernst & Young.

Саме в цих 10 компаніях тарифи відрізняються в залежності від оцінки. У всіх інших встановлено середній тариф — 6,1 тис. грн за нестандартне приєднання 1 кВт потужності.

Цікаво, що тариф на приєднання вище середнього рівня мають виключно енергопостачальні

Кому належать енергопостачальні, що були переоцінені?

Енергопостачальна компанія Вартість нестандартного приєднання 1 кВт потужності на 2017 рік (тис. грн без ПДВ) Вартість відтворення активів (млрд грн) Загальна потужність трансфор-в (МВА) Власники переоцінених постачальних компаній
1 ПАТ “Вінницяобленерго” 8,21 8,10 987,07 Костянтин Григоришин, ICU — Макар Пасенюк
2 ПАТ “Волиньобленерго” 6,09 о/н* о/н о/н
3 ПАТ “ДТЕК “Дніпрообленерго” 3,37 13,36 3967,32 Рінат Ахметов
4 ПАТ “ДТЕК Донецькобленерго” 6,09 о/н о/н о/н
5 ПАТ “ЕК “Житомиробленерго” 6,09 о/н о/н о/н
6 ПАТ “Закарпаттяобленерго” 6,09 о/н о/н о/н
7 ВАТ “Запоріжжяобленерго” 6,09 о/н о/н о/н
8 ПАТ “Київенерго” 3,09 9,46 3056,98 Рінат Ахметов
9 ПАТ “Київобленерго” 5,58 12,95 2319,23 VS Energy — Євген Гінер, Михайло Воєводін, Олександр Бабаков
10 ПАТ “Кіровоградобленерго” 5,73 7,19 1253,32 VS Energy — Євген Гінер, Михайло Воєводін, Олександр Бабаков
11 ТОВ “Луганське енергетичне об'єднання” 6,09 о/н о/н о/н
12 ПАТ “Львівобленерго” 6,85 7,18 1048,16 Ігор Суркіс
13 ПАТ “Миколаївобленерго” 6,09 о/н о/н о/н
14 ПАТ “ЕК “Одесаобленерго” 6,09 о/н о/н о/н
15 ПАТ “Полтаваобленерго” 9,43 8,49 900,68 Костянтин Григоришин, Ігор Коломойський
16 ПАТ “Прикарпаттяобленерго” 4,63 4,95 1068,30 Ігор Суркіс
17 ПАТ “Рівнеобленерго” 6,09 о/н о/н о/н
18 ПАТ “Сумиобленерго” 7,32 7,53 1028,01 Костянтин Григоришин, Ігор Коломойський
19 ВАТ “Тернопільобленерго” 6,09 о/н о/н о/н
20 АК “Харківобленерго” 6,09 о/н о/н о/н
21 ПАТ “ЕК “Херсонобленерго” 6,09 о/н о/н о/н
22 ПАТ “Хмельницькобленерго” 6,09 о/н о/н о/н
23 ПАТ “Черкасиобленерго” 6,09 о/н о/н о/н
24 ПАТ “ЕК “Чернівціобленерго” 6,09 о/н о/н о/н
25 ПАТ “Чернігівобленерго” 7,40 6,14 829,38 Костянтин Григоришин, Ігор Коломойський
26 ДП “Регіональні електричні мережі” 6,09 о/н о/н о/н
27 ПАТ “ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля” 6,09 о/н о/н о/н
28 ПАТ “Українська залізниця” 6,09 о/н о/н о/н
29 ДПЕМ ПрАТ “Атомсервіс” 6,09 о/н о/н о/н
30 ТОВ “ДТЕК Високовольтні Мережі” 6,09 о/н о/н о/н
31 КП “Міські електричні мережі”, м. Вараш Рівненської обл. 6,09 о/н о/н о/н
32 ТОВ НВП “Енергія-Новояворівськ” 6,09 о/н о/н о/н
33 ТОВ “Енергія-Новий Розділ” 6,09 о/н о/н о/н
34 ДП МОУ “102 підприємство електричних мереж” 6,09 о/н о/н о/н
35 ПрАТ ПМ “Центральна енергетична компанія” 5,41 1,92 355,12 Костянтин Григоришин
36 ТОВ “Затоцькі електричні мережі” 6,09 о/н о/н о/н
37 ДП НЕК “Укренерго” 6,09 о/н о/н о/н

*о/н — оцінка не проводилась

Сергій ГОЛОВНЬОВ

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.