Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Україна “впадає” в транш?

[18:00 13 октября 2009 года ] [ Главред, 13 октября 2009 ]

Експерти вважають, що Україна отримає четвертий транш кредиту Міжнародного валютного фонду за результатами роботи місії Фонду, яка вчора прибула в Україну. Питання лише в тому, до чи після виборів Київ отримає гроші від МВФ.

Вчора до Києва прибула Місія МВФ. До середи місія працюватиме тут на рівні експертів, а завтра до них приєднається голова Місії Джейла Пазарбазіолу і пробуде тут аж до 24 жовтня. Тут представники МВФ обговорюватимуть з українськими урядовцями фінансово-економічний стан в Україні, а також оцінюватимуть виконання Києвом зафіксованим у меморандумі між Україно та МВФ критеріїв ефективності програми stand-by. На кону цього візиту Місії МВФ — виділення Україні четвертого траншу МВФ у розмірі $3,8 млрд.

Утім, поки представники міжнародної фінансової інституції проводять моніторинг виконання Україною взятих на себе зобов’язань у меморандумі про співпрацю з МВФ, уже зараз можна оцінити прогрес у цьому України.

Найперший та найочевидніший пункт зі списку невиконаних зобов’язань — це провал підвищення тарифів на газ для населення на 20% з 1-го вересня. Як відомо, відповідне рішення Національної комісії з регулювання електроенергетики було скасовано судом з подачі профспілок. Тим часом, у меморандумі сказано, що до 2011 року ми маємо зрівняти ціни на газ для населення до рівня промислових підприємств. Тобто поетапне підвищення “газових” тарифів для домогосподарств потрібно було почати вже цього року.


Як розповів директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин, якщо з виконанням монетарних зобов’язань перед МВФ у нас ситуація більш-менш нормальна, то щодо виконання структурних змін — а тут і тарифи на газ для населення, і борги НАК “Нафтогаз України”, і дефіцит держбюджету, і політика щодо рекапіталізації банків — прогресу не багато.

За словами економіста Міжнародного центру перспективних досліджень Ільдара Ґазізуліна, країна по суті не підготувалась до здійснення в 2010 році пенсійної, податкової реформ та реформ у газовому секторі, а відтак не зможе розпочати їхнє впровадження наступного року, як це передбачено в домовленостях з МВФ.

Інші експерти зауважують, що позитивом у найближчих переговорах з представниками МВФ є домовленість з кредиторами “Нафтогазу” про реструктуризацію частини боргу компанії та початок реструктуризації проблемних банків. Однак, оптимістично щодо цього пункту настроєні не всі економісти. “Одного із боргів “Нафтогазу” — 500 мільйонного — кредитори погодились реструктуризувати, але наразі нема рішення по інших боргах. Більше того, збитки “Нафтогазу” наростають через те, що нема рішення про підвищення тарифів на газ для домогосподарств”, — розповів економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь. Фарби на цій і без того невеселій картині згущує ще й недавнє ухвалення парламентом закону про підвищення соціальних стандартів.

За словами Юрчишина, українських уряд не буде приховувати невиконання певних взятих на себе зобов’язань, а лишень не буде договорювати, коли МВФ буде озвучувати свої зауваження. “У цьому році чітко простежується те, що Україна Міжнародному валютному фонду потрібна більше, аніж МВФ Україні”, — ділиться спостереженнями експерт.

“Серед невиконаних зобов’язань України перед МВФ також є й питання щодо лібералізації валютного ринку та існування проблемних банків. Чи може це стати підставою для неотримання чергового траншу — уже інше питання”, — розповів президент Центру антикризових досліджень Ярослав Жаліло.

На його думку, Україна отримуватиме гроші від МВФ, коли Фонд хотітиме їх дати, або коли Міжнародному валютному фонду потрібно буде їх позичити. Тобто у тому випадку, якщо зберігатиметься активний ризик неплатоспроможності української економіки та українських фінансових установ, що може негативно відобразитись на фінансовій ситуації у світі. “І протилежному випадку — МВФ буде чітко відстежувати виконання Україною усіх вимог і тільки тоді позичатиме гроші”, — пояснює Жаліло.

Загалом, опитані нами експерти погоджуються у тому, що співпраця між Україною та МВФ продовжиться, бо однаково важлива для обидвох сторін. Розірвання цих відносин буде потужним негативним сигналом для міжнародної бізнес-спільноти щодо економічної ситуації в Україні. Результатом цього, за словами Ґазізуліна, по-перше, стане подорожчання і без того недешевих кредитів, а по-друге, погіршення інвестиційного клімату у країні. Для МВФ ця співпраці вигідна тим, що це є хоч якась можливість впливати на здійснення реформ в Україні, а також підтримувати український банківський сектор, у якому багато європейського капіталу.

Відтак, якщо співпраця України та МВФ незаперечна, то основна інтрига полягає не в тому, чи надасть МВФ Україні черговий транш, а в тому, коли саме він це зробить.

На думку Жаліло, наразі нагальні проблеми в українській економіці дещо знизились. Він вважає, що незважаючи на усе ще складне становище банківської системи, гострий кризовий період у світовій економіці пройшов, і українська економіка стабілізувалась.

Урешті-решт, як підсумовує експерт, потреба допомагати Україні кредитами зараз не є такою нагальною. “А тому справа за українським керівництвом — чи є в Україні політична воля і необхідність виконати вимоги МВФ? — запитує експерт і тут же відповідає. — У передвиборний період навряд чи вигідно отримувати цей кредит, адже виконання вимог його надання має значну непопулярну складову. Тому, підозрюю, МВФ може затягувати з надання чергового траншу. Думаю, це рішення з цього питання можуть відкласти до лютого наступного року”.

Ґазізулін про співпрацю Києва з МВФ більш оптимістичної думки. На його думку, Україна отримає черговий транш МВФ ще цього року. Він також стверджує, що уряд все-таки може піти на одноразове 10-процентне підвищення ціни на газ для населення до кінця року. А неможливість у повній мірі виконати зобов’язання щодо підвищення тарифів на газ для домогосподарств та інших вимог, що містяться в меморандумі, спихнуть на політичну нестабільність у країні. Таким чином, і МВФ збереже лице, і Київ отримає бажаний транш. Урешті-решт, за словами експерта, рішення про надання чергового траншу може бути, зокрема, продиктовано тим, що головні європейські донори МВФ зацікавлені в тому, щоб їхні інвестиції в український банківський сектор не постраждали.

Його колега з МЦПД Олександр Жолудь однаково оцінює шанси отримати чи не отримати черговий транш МВФ до кінця цього року. “На даний час, незважаючи на порушення Україною взятих на себе зобов’язань, час усе ще існує можливість видачі Києву чергового траншу МВФ. Думаю, можливість отримання чергового траншу у нас 50 на 50”, — розповідає він.

Тим часом, Юрчишин шанси отримання Україною четвертого траншу МВФ до президентських виборів оцінює скептично. На його думку, імовірні два сценарії. “За першого — більш імовірного — сценарію буде сказано, що моніторинг потрібно продовжувати і безпосереднє виділення коштів буде перенесено на період після виборів. Якщо мова зайде про співпрацю, то всі казатимуть у дусі “все добре, всі співпрацюють””, — стверджує експерт. За його словами, за цього сценарію ми отримаємо певну моральну підтримку, і такий розвиток подій буде легко пояснити тим, що, відповідно до практики МВФ, незадовго до виборів фонд перестає надавати фінансування, щоб уникнути звинувачень у політизації.

Утім, МВФ може відступити від цього правила, як він ігнорував багато своїх традицій під час співпраці з Україною протягом цього року. Так, частину коштів з другого траншу МВФ дозволив направити на фінансування дефіциту держбюджету, хоч зазвичай дає кошти лише на підтримку платіжного балансу. Також за цей рік у МВФ не дуже прискіпливо приглядались до виконання в Україні структурних зобов’язань.

“Відповідно до другого сценарію, який є менш імовірним, МВФ все-таки дасть якусь частину траншу уже цього року”, — стверджує Юрчишин. За його словами, це буде подано з зауваженнями, але разом з тим Місія МВФ підкреслить, що Україна на правильному шляху, а тому потрібно продемонструвати свою лояльність і підтримку.

Юрій ОНИШКІВ
 

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.