Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

“Ницість і ганьба”. Чому польські фермери висипали на дорогу українське зерно і знову заблокували кордон

[08:00 13 февраля 2024 года ] [ BBC News Україна, 12 лютого 2024 ]

Польські фермери висипали зерно з українських вантажівок у населеному пункті Дорогуськ на кордоні з Україною. Також польські фермери фактично заблокували низку пунктів пропуску на кордоні між Україною та Польщею.

 Про висипане зерно з гордістю заявив правий політик та один з організаторів протестів польських аграріїв Рафал Меклер.

“У Дорогуську фермери висипали зерно з вантажівок, вантажівки повертаються в Україну”, - написав він у фейсбуці.

Меклер також опублікував знімки, на яких видно купи зерна, розсипані на дорозі. Одну з них фермери накрили прапором Євросоюзу.

В Україні це викликало різку реакцію. Посол України в Польщі Василь Зварич заявив, що зерно висипали з українських вантажівок, які були опломбовані після відповідних митних процедур і рухалися транзитом до Литви. Він також закликав покарати винних.

Розсипане по дорозі зерно

Автор фото FACEBOOK RAFAL MEKLER

Інцидент стався вдень 11 лютого на дорозі поблизу прикордонного переходу Ягодин — Дорогуськ, де протестують польські фермери і починають блокаду кордону.

За інформацією поліції, до Польщі в’їхали три вантажівки, якими керували громадяни України. Учасники протесту заблокували їм рух. Зрештою вони пошкодили автівки, силоміць відкрили причепи, через що частина зерна висипалася на дорогу.

З кожної пошкодженої фури, як повідомляють, висипалося приблизно по три тонни зерна.

За словами польських правоохоронців, аграрії нібито відібрали проби висипаного зерна та планують передати їх на дослідження на вміст заборонених речовин.

Бійок чи небезпечної ситуації не було, а водії фур, з яких поляки висипали зерно, повернулися в Україну.

У поліції також зазначили, що з’ясовують усі подробиці події та встановлюють учасників акції, які розсипали зерно по дорозі.

“Ми проводимо перевірку, встановлюємо особисті дані людей, які брали участь у ній, і опитуємо свідків”, — заявила комісар поліції Хелма Єва Чиж, яку цитує польське видання RMF24.

Зібраний матеріал направлять до прокуратури для юридичної та кримінальної експертизи.

Речник Держприкордонслужби Андрій Демченко повідомив, що водії, які перетинали кордон, підтвердили їм факт висипання українського зерна на території Польщі.

Також Демченко повідомив, що польські фермери вже фактично заблокували щонайменше три пункти пропуску з Україною.

Зокрема, йдеться про блокаду пунктів пропуску “Зосін-Устилуг”, “Долгобичув-Угринів” та “Медика-Шегині”.

Також триває протест біля пунктів “Дорогуськ-Ягодин” та “Гребенне-Рава-Руська”, що значно ускладнило рух через кордон.

Реакція України

скриншот з відео

Автор фото СКРИНШОТ З ВІДЕО

В Україні обурені вчинком поляків, які висипали зерно з українських фур.

На думку заступника міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тараса Качки, брак реакції з боку польських влад на знищені вантажі призведе до сильнішої ксенофобії та політичного насильства. Єдине, що, на його думку, може врятувати ситуацію — це зняття всіх блокад і гарантії безпеки українським вантажам в Польщі.

“Інакше завтра Меклер і його банда почнуть вбивати українців за те, що вони українці, - написав посадовець у фейсбуку. І додав: “якщо байдужість до насильства над українськими товарами в Польщі збережеться, то я не здивуюсь знищеним фурам з польським сиром чи просто знищеним польським товарам на полицях українських супермаркетів”.

Мер Львова Андрій Садовий назвав проросійськими провокаторами тих поляків, які висипали зерно з українських вантажівок.

“Українці буквально поливають кров'ю поля, які родять це зерно. Збирати пшеницю на полі, яке бачило війну — це як працювати сапером. Такі дії — ницість і ганьба”, — наголосив Садовий.

Посол України у США Оксана Маркарова зазначила, що “дуже важливо уникати узагальнення і спокуси виплеснути на партнерів те, що потрібно виплескувати на ворога. Який у нас один — Росія”.

 

.

Автор фото REUTERS

Тим часом в українському посольстві в Польщі вимагають покарати винних.

“Такі методи протестувальників не повинні толеруватися в європейській цивілізованій країні, не кажучи вже про моральну сторону цієї провокації”, - написав у фейсбуці посол України в Польщі Василь Зварич.

Він повідомив, що зерно рухалось транзитом до Литви.

“Тому ми вимагаємо знайти і притягнути винних до відповідальності. Польські органи влади мали б рішуче відреагувати в правовому полі на цей ганебний і образливий для українців і більшості поляків злочин і не дозволити подібних варварських дій в майбутньому”, — наголосив Зварич.

Він також зазначив, що “українські дипломати перебувають на прямому зв’язку з водіями зазначених вантажівок”.

Прокоментував інцидент і головний редактор “Європравди” Сергій Сидоренко.

“Чимало знайомих поляків у січні дуже обурювалися через наш едіторіал із заголовком про те, що Польща веде економічну війну проти України та її європейського майбутнього. Багато хто з них, утім, розумів, що це правда. І це справді так”, — написав журналіст.

Він також сумнівається, що влада Польщі покарає винуватців інциденту, що, на його думку, є ознакою того, що вона “цю війну додатково підтримає”.

Чому протестують поляки?

.

Автор фото FARMER.PL

У п'ятницю, 9 лютого, польські фермери влаштували загальний страйк, оголошений Національною спілкою солідарності індивідуальних фермерів (NSZZ), та перекриття доріг по всій країні — у тому числі проти продовження пільгової торгівлі ЄС з Україною. 

Протести охопили понад 250 населених пунктів по всій Польщі.

Аграрії висунули три основні вимоги: вони не хочуть впровадження Green Deal (нової екологічної політики ЄС), імпорту сільськогосподарської продукції з України та вимагають підтримки тваринництва, заявив виданню RMF24 президент Національної ради сільськогосподарських палат Віктор Шмулевич.

Протести відбулися невдовзі після того, як польські далекобійники влаштували двомісячну блокаду основних пунктів пропуску, вимагаючи відновлення обмежень на в’їзд до ЄС для українських конкурентів.

“У нас немає іншого виходу”, — сказав AFP організатор протесту в Дорогуську Марчін Вілгос. Він тримає банер із закликом до Європейського Союзу заборонити ввезення українського зерна та цукру.

Чеслав Секерський

Автор фото GETTY IMAGES

Міністр сільського господарства Польщі Чеслав Секерський вважає, що протести фермерів проти напливу товарів з України є виправданими  

Польща була одним з найрішучіших прихильників України під час майже дворічного вторгнення Росії, але суперечки через обмеження на імпорт зерна, запроваджені у червні Польщею та чотирма іншими країнами ЄС (Болгарія, Угорщина, Румунія і Словаччина), погіршили стосунки між союзниками.

Міністр сільського господарства Польщі Чеслав Секерський заявив, що протести фермерів проти напливу товарів з України є виправданими.

“У фермерів є законні побоювання, очікування, вимоги обмежити надмірний приплив товарів з України, а також з інших неєвропейських ринків на територію ЄС, зокрема до Польщі”, — сказав міністр AFP.

За його словами, у певних сферах буде потрібна повна блокада імпорту, як у випадку з зерновими.

“Можливо, це буде потрібно по цукру, м'ясу птиці — ми це аналізуємо. Ми будемо вносити пропозиції до ЄК, але ми також хочемо встановити це у відносинах з Україною”, — зазначив він.

Відповідаючи на запитання про протести, Сікерський сказав, що фермери мають “законні очікування та вимоги” обмежити імпорт з України, який, на думку фермерів, несправедливо знижує ціни.

За його словами, Польща та інші прикордонні країни найбільше постраждали від рішення ЄС лібералізувати торгівлю, відкрити ЄС для припливу товарів з України без мит та без квот.

“Це мала бути форма допомоги Україні. Ми розуміємо допомогу, поляки надали її дуже багато і від щирого серця (...) Ми ведемо двосторонні переговори з Україною про те, що ми хочемо встановити певні квоти, обсяги, які ми будемо контролювати. Якщо певного товару буде забагато, то буде блокада”, — сказав Секерський.

Він додав, що протести польських, французьких і німецьких фермерів були ефективними як важіль впливу на Європейську комісію.

Протести, скликані головною профспілкою фермерів Польщі, планують тривати протягом місяця.

Польські фермери кажуть, що конкуренція від України вдарила по їхніх прибутках, оскільки українські виробники не зв’язані правилами ЄС.

“Насиченість продуктами з України, виробленими не за стандартами та процедурами ЄС, є для нас величезним тягарем”, — пояснює один з учасників протесту Марчін Вілгос.

Україна неодноразово вказувала, що всі продукти, які експортуються до ЄС, проходять усі необхідні процедури контролю якості, а тому закиди польських фермерів щодо поганої якості продукції не відповідають дійсності.

.

Автор фото FARMER.PL

У Дорогуську фермери блокують проїзд до польсько-українського кордону  

Профспілка фермерів “Солідарність”, яка оголосила протести минулого тижня, заявила, що окрім блокування пунктів пропуску на українському кордоні, вони планують періодичне блокування доріг по всій Польщі до 10 березня.

17 січня міністр сільського господарства Польщі Чеслав Секерський повідомив, що Євросоюз готує проєкт постанови, що продовжує безмитну торгівлю з Україною до червня 2025 року, відкинувши пропозицію Польщі відновити тарифи на деякі “чутливі продукти”.

Польща вимагає запровадити для української продукції “захисне застереження”, що передбачає можливість застосування регіональних захисних заходів — якщо ринкова проблема зачіпає не весь ЄС, а одну державу-член або регіон.

 

 

 

 

 

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.