Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

“Викрадачі людей”: NYT пише про порушення під час мобілізації в Україні. Що каже влада?

[08:20 19 декабря 2023 года ] [ BBC News Україна, 18 грудня 2023 ]

Мірою того, як українська армія стикається з усе більшою кількістю смертей і безвихідною ситуацією на полі бою, військове керівництво застосовує дедалі більш агресивні методи для того, щоб поповнити ряди збройних сил.

Про це пише американське видання The New York Times і наводить приклади того, як чоловіків забирають з вулиць до центрів комплектування, залякують і навіть використовують фізичну силу.

За словами адвокатів, активістів та українських чоловіків, з якими спілкувалася NYT, працівники ТЦК вилучали паспорти, забирали людей з роботи і навіть намагалися мобілізувати психічно хворого чоловіка. У соціальних мережах і місцевих новинах регулярно з’являються відео, на яких солдати штовхають людей в машини і тримають чоловіків проти їхньої волі в центрах комплектування.

Суворі методи спрямовані не лише на тих, хто ухиляється від призову, а й на людей, яких зазвичай звільняють від служби, — це ознака серйозних викликів, з якими стикається українська армія у війні з великими втратами та проти набагато більшого ворога, пише видання.

Юристи та активісти кажуть, що агресивні методи виходять далеко за межі повноважень працівників ТЦК і в деяких випадках є незаконними. Вони зазначають, що вербувальники, на відміну від правоохоронців, не мають повноважень ані затримувати цивільних громадян, ані тим більше примушувати їх до служби. Чоловіки, які отримали повістку, мають самі з’явитися до призовних пунктів.

Такі нетрадиційні тактики призвели до низки судових справ цієї осені, оскільки чоловіки оскаржують незаконні повістки, непрофесійні медичні комісії та примусову мобілізацію. Лише в листопаді було 226 судових рішень щодо мобілізації, пише NYT.

“Військові відчувають свою безкарність”, — цитує видання Тетяну Фефчак, юристку та голову громадської організації, яка представляє інтереси чоловіків у справах про призов на військову службу поблизу міста Чернівці, що на заході України.

Вона наводить приклад свого клієнта, 36-річного Григорія Гарасима, якого визнали придатним до служби та призвали за мобілізацією попри те, що він є психічно хворим з дитинства. Фефчак вдалося запобігти його призову.

NYT також пише про те, що зусилля військових вербувальників непропорційно спрямовані на бідніші верстви населення.

“Це війна для бідних”, — цитує видання одного з київських юристів, який побажав залишитися анонімним через публічну критику військових.

В селі Ошихліби вербувальників із сусіднього міста Кіцмань на заході України стали називати “викрадачами людей”, розповіли NYT місцеві жителі. За їхніми словами, представники ТЦК затримували людей на вулицях і забирали в них паспорти, щоб змусити їх підписати призовні документи.

Черговий Кіцманьського призовного пункту підполковник Андрій Болгович цю інформацію відкинув, коли NYT звернулася до нього за коментарем.

“Я вперше про це чую, — сказав він. — Тут ніхто не забирає паспорти”.

Також видання наводить приклади хабарництва.

Андрій Семака, який у перші місяці війни працював у Вижницькому ТЦК у Чернівецькій області, розповів, що їхній центр забезпечував від 15 до 20 призовників на день. Приблизно чверть із них, за його словами, давали хабарі у розмірі 1000 доларів його начальнику, який досі керує центром. Відтоді, за його словами, ця ціна лише зросла.

“Це відкуп від смерті — вас більше ніхто не чіпає”, — цитує видання Семаку, якого в червні минулого року відправили воювати до Бахмута.

Черговий, який відповідав на телефонний дзвінок у ТЦК, повідомив NYT, що керівник відмовився від коментарів і переадресував запитання до регіонального центру.

Українські чиновники наполягають, що борються з корупцією. Нещодавно президент Володимир Зеленський заявив, що уряд збирається змінити систему мобілізації, але не навів конкретики. У серпні Зеленський звільнив 24 регіональних голів ТЦК після того, як з’явилися викриття масштабних схем хабарництва.

Але місцеві мешканці, юристи та активісти кажуть, що це не вирішило проблеми, адже чиновники, які обіймають посади нижче обласних керівників, здебільшого залишилися.

Відповідаючи на питання щодо звинувачень у примусовому призові, міноборони України повідомило NYT: “Зараз у Верховній Раді розробляють зміни до законодавства щодо мобілізації та демобілізації”. Якщо їх ухвалять, йдеться у повідомленні, міністерство “проаналізує затверджені норми”.

Новації у мобілізації

перевірка документів

Автор фото GETTY IMAGES

Остаточної редакції проєкту закону, який стосуватиметься мобілізації, ще немає. Робоча група з нардепів, представників міноборони і генштабу все ще узгоджує його положення.

ВВС Україна змогла ознайомитись з ключовими ідеями міноборони, які мають бути в законопроєкті.

Зокрема, буде звужено коло громадян, які матимуть право на відстрочку від армії. В першу чергу йтиметься про позбавлення цього права тих, хто має близького родича з інвалідністю ІІІ групи.

Також скоротять перелік осіб, які зараз мають відстрочку через догляд за особою з інвалідністю І та ІІ групи.

Розглядають також скасування відстрочки для тих, хто вирішить отримувати другу чи третю вищу освіту.

На військовий облік також можуть взяти іноземців, які до отримання українського громадянства служили в збройних силах інших країн, а також осіб, засуджених до тюремного ув'язнення за вчинення кримінальних злочинів.

Крім того, заплановані “мобілізаційні” зміни в Кримінальний кодекс і Кодекс адмінпорушень, зокрема збільшення терміну арешту для порушників, штрафів, а також введення можливості заочно притягати їх до відповідальності.

Планують, що ТЦК отримають більше інструментів для перевірки військово-облікових документів громадян на вулицях, доставки їх у військкомати, оголошення в розшук.

Для цього вони вже не потребуватимуть участі поліцейських. В деяких регіонах ці “новації” вже запроваджені як своєрідні “пілотні проєкти” де-факто. Представники ТЦК перевіряють документи, вручають повістки і навіть забирають військовозобов'язаних прямо на вулиці.

Громадяни будуть змушені мати при собі військово-облікові документи і пред'являти їх на вимогу співробітника ТЦК чи уповноваженого чиновника міської влади.

Серед можливих новацій — введення “Сертифікату захисника”, фактично аналогу військового квитка, в мобільному застосунку “Дія”. Оновлювати актуальні дані про себе в цьому застосунку військовозобов'язаний буде змушений кожні 60 днів.

Демонструвати цей “сертифікат” громадянин має при реєстрації прав власності на нерухоме і рухоме майно, одруженні/розлученні, для отримання вищої освіти чи медичних послуг, а також для перетину держкордону.

Тим часом пресслужба Служби безпеки України повідомила, що співробітники СБУ долучилися до перевірок документів у Києві.

У спецслужбі зазначили, що співробітники СБУ, МВС та Міграційної служби проводять “контрдиверсійні” безпекові заходи і перевіряють у столиці людей, які можуть бути причетними до протиправної діяльності.

“Одночасно з цим представники ТЦК проводять перевірку військовозобовʼязаних громадян України, котрі можуть порушувати правила військового обліку”, — відзначають в пресслужбі СБУ.

Раніше міністр оборони Рустем Умеров також заявив, що сільські голови можуть особисто підписувати повістки для військовозобов'язаних.

16 грудня депутатка Мар'яна Безугла повідомила у фейсбук нові подробиці щодо законопроєкту про мобілізацію, який опрацьовує Верховна Рада.

За її словами, повістки вручатимуть:

  • в ТЦК представники ТЦК

  • за місцем проживання представники ТЦК та поліцейські

  • за місцем роботи представники ТЦК та поліцейські

  • в громадських місцях представники ТЦК СП та поліцейські

За її словами, жінки після ухвалення нового закону матимуть ставати на військовий облік, проходити базову загальновійськову підготовку, під час дії воєнного стану їх будуть залучати до проходження військової служби (на бойові посади — лише добровільно).

Звільнятимуть жінок від проходження базової військової підготовки у зв’язку із вагітністю, у зв’язку з доглядом за дитиною та за загальними підставами (стан здоров'я).

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin
[2023-12-21 01:50:28] [ Аноним с адреса 195.88.139.* ]

Більше деталей про цю статтю: https://www.facebook.com/dmytrooyefimenkoo/posts/pfbid0nsk1Q1VbRgBJCv9upQhfDp98Tj6z5Zsinq9PPeGbSgXa5GgedJ3d5M9oByKVcYfUl

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.