Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Яхти і прикраси від Cartier. Як проросійські фейки вплинули на підтримку України з боку США

[08:00 22 декабря 2023 года ] [ BBC News Україна, 21 грудня 2023 ]

Сайт, заснований колишнім морським піхотинцем США, що нині мешкає в Росії, поширює чутки про те, що президент України Володимир Зеленський нібито купив дві розкішні яхти на гроші американської допомоги.

Це не відповідає дійсності, але кампанія з дезінформації досягла своїх цілей. Інформація активно ширилась інтернетом і дійшла до конгресменів США, які ухвалюють рішення щодо військової підтримки України.

Як стверджують автори фейків, люди з оточення Зеленського придбали дві яхти загальною вартістю 75 мільйонів доларів.

Український уряд спростував цю історію, а самі яхти, як виявилось, досі виставлені на продаж.

Ця фейкова історія дійшла до американського Конгресу, де нині “застопорився” розгляд додаткової допомоги Україні.

Деякі з конгресменів категорично проти подальшої підтримки Києва.

“Той, хто голосує за фінансування України, фінансує найкорумпованішу грошову схему з усіх іноземних воєн в історії нашої країни”, — написала на своїй сторінці в Х конгресвумен від республіканців Марджорі Тейлор-Грін, пославшись на чутки про яхти.

З нею, однак, не погоджується сенатор-республіканець та прихильник військової допомоги Україні Томас Тілліс. Невдовзі після закритої зустрічі сенаторів із Зеленським минулого тижня він дав інтерв'ю CNN.

“Гадаю, питання корупції виникло тому, що дехто каже: не варто давати їм гроші, бо на них люди купуватимуть яхти, — сказав Тілліс. — Однак [Зеленський] спростував ці твердження”.

Крім того, Тілліс різко поговорив з іншим сенатором-республіканцем, Дж. Д. Венсом, який також згадав Зеленського в контексті імовірної купівлі яхт.

Обговорюючи бюджет США в подкасті колишнього радника Дональда Трампа Стіва Беннона, Венс сказав: “Є люди, які скоротять соціальне страхування, кинуть наших дідусів і бабусь у злидні. Заради чого? Щоб один з міністрів Зеленського міг купити яхту побільше?”

Хоча чутки про яхти є фейком, ВВС виявила, що ця історія отримала серйозну підтримку завдяки пов'язаному з Росією сайту, який нібито розташований у Вашингтоні.

На думку дослідників, він є “інструментом, який спеціально створили для відмивання пов'язаних з російським урядом наративів”.

“Вашингтонський” сайт з російським корінням

Ця історія вперше з’явилась наприкінці листопада на незрозумілому YouTube-каналі, що має кілька підписників та одне відео.

Наступного дня її опублікував новинний сайт DC Weekly, додавши фото обох яхт — Lucky Me та My Legacy — та документи, які нібито підтверджують продаж плавзасобів соратникам Зеленського.

Водночас брокери розкішних яхт заявили, що ці звинувачення неправдиві. Документи про продаж виявились підробленими. А Lucky Me і My Legacy досі виставлені на продаж.

The Lucky Me

Автор фото BEHNEMAR

The Lucky Me досі не продали
 

 

Історія, опублікована на DC Weekly, викликала хвилю спекуляцій в інтернеті: на неї часто посилалися й цитували різні платформи.

Однак це видання не розташоване у столиці США.

Дослідження Даррена Лінвілла та Патріка Воррена з Університету Клемсона свідчать, що DC Weekly заснував Джон Марк Дуган, колишній офіцер морської піхоти США та поліції Флориди, який у 2016 році переїхав до Росії.

Дуган три роки пропрацював заступником шерифа округу Палм-Біч, а після звільнення у 2009 році запустив сайт, на якому поширював чутки про своїх колишніх роботодавців.

Переїхавши до Росії, він знайшов себе в журналістиці: висвітлював вторгнення РФ в Україну, а також поширив низку неправдивих і необґрунтованих тверджень — наприклад, про те, що Росія намагалася знищити в Україні лабораторії біологічної зброї.

Дослідники виявили, що тижневик DC Weekly публікує новини, скопійовані з інших сайтів і переписані за допомогою штучного інтелекту. “Кореспонденти” сайту мають фальшиві імена, а їхні фото скопійовані з інших джерел в інтернеті.

До переписаних історій (очевидно, створених для того, щоб надати сайту легітимності) додаються сумнівні оригінальні звіти.

Однією з таких історій був фейк про яхти. Дослідники відстежили її поширення після того, як DC Weekly опублікував її на своєму сайті.

Зібрані дослідниками докази вказують на те, що сайт видання був підключений до того ж сервера, що й кілька інших сайтів Дугана. BBC Verify також виявила, що частина сайту DC Weekly розміщена на сервері у Москві.

Раніше цього року Дуган виступав з кількома доповідями в академії, пов’язаній з міністерством закордонних справ Росії. Тоді його ідентифікували як коментатора DC Weekly.

“Для мене цілком очевидно, що Дуган вже давно пов'язаний з DC Weekly та інфраструктурою, що стоїть за ним”, — зазначив Воррен.

A screenshot of DC Weekly

Автор фото DCWEEKLY

DC Weekly публікує новини, переписані штучним інтелектом, а також оригінальні статті, що містять неправдиву інформацію
 

 

На запит ВВС Дуган відповів текстовим повідомленням. Він відкинув усі обвинувачення і вказав, що кілька років тому продав DC Weekly за 3000 доларів.

Він каже, що не пам'ятає, кому продав видання, і втратив усі документи тому, що йому заблокували доступ до облікових записів електронної пошти через фінансові санкції проти Росії. Дуган наполягає, що не має жодного стосунку до поточної роботи сайту.

Дослідники стверджують, що цей сайт є частиною значно більшої проросійської пропагандистської машини.

“Не має великого значення, чи стоїть за ним конкретний хлопець, — пояснює Воррен. — Ключовим моментом є те, що це важливий елемент дуже суттєвої й ефективної проросійської операції впливу, який необхідно викрити і зрозуміти”.

В Офісі президента України щодо матеріалу DC Weekly заявили: “Вся інформація у цій статті — фейк. Жодних яхт у Зеленського та членів його сім'ї немає і не було”.

ВВС звернулися за коментарями до конгресменів Тілліса та Грін і чекає на відповіді.

Представник Венса вже надав свій коментар: “Багато років усі на Заході визнавали, що Україна була однією з найкорумпованіших країн світу. Чомусь усі забули про це, як тільки ми почали надсилати їм мільярди доларів іноземної допомоги”.

Прикраси від Cartier

Історія з яхтами поєднує фейки та реальні побоювання щодо корупції, яка є давньою проблемою в Україні. Її вирішення — одна з умов приєднання до західних інституцій, таких як Європейський Союз.

Згідно з Індексом сприйняття корупції Transparency International, Україна посідає 116-те місце зі 180 країн, хоча зусилля останніх років призвели до значного покращення її позицій.

Але увага, що приділяється реальним корупційним проблемам в країні, не йде в жодне порівняння з онлайн-балаканиною про фейки, підкріплені фальшивими документами та тіньовими акаунтами в соцмережах.

У жовтні соцмережами прокотилася новина про те, що дружина президента Зеленського витратила шалені гроші на коштовності в Нью-Йорку, поки український президент виступав перед Організацією Об'єднаних Націй.

Screenshot of YouTube channel

Автор фото YOUTUBE

Ця жінка заявила, що Олена Зеленська домоглася її звільнення, а потім розмахувала фальшивою квитанцією на 1,1 млн доларів

Як і чутки про яхту, ця заява з'явилась на YouTube-каналі, де дуже мало підписників і лише одне відео. Жінка на відео пояснила, що вона з Беніна, працює у магазині Cartier на П'ятій авеню у Нью-Йорку.

Вона показала чек від 22 вересня з ім'ям Олени Зеленської та рахунок на 1,1 млн доларів за браслет, сережки та кольє.

Система розпізнавання обличчя виявила збіг між жінкою на відео та фотографіями з профілів у соцмережах жінки, що мешкає у російському Санкт-Петербурзі. Коли ми подивилися на фото жінки, то побачили, що це та сама людина, що й на відео в YouTube.

Ця історія стала вірусною у Facebook, TikTok та Telegram. Ось як її прокоментувало російське посольство в Лондоні на своїй сторінці в Х: “Найкраще використання грошей британських платників податків за всю історію”.

Але чек — очевидна підробка. До 21 вересня подружжя Зеленських вже залишило Нью-Йорк і вирушило до Канади.

Розповсюдженню цих чуток сприяв один англомовний сайт — DC Weekly.

Volodymyr Zelensky arrives in Canada, September 21st 2023

Автор фото @ZELENSKYYUA

Президент Зеленський з дружиною прибули до Канади 21 вересня
 

 

BBC Verify та дослідники з Університету Клемсона знайшли цілу низку статей DC Weekly, що були опубліковані з серпня по грудень цього року за однаковою схемою.

Статті неправдиво стверджували, що принц Ендрю здійснив секретний візит до України, що Україна постачала зброю Хамасу, що американська некомерційна організація купує людські органи в Україні, і що адміністрація Зеленського дозволила західним компаніям використати українські сільськогосподарські угіддя для утилізації токсичних відходів.

Статті на DC Weekly часто з'являлися за кілька днів після появи на YouTube.

Деякі з них, як-от про ювелірні прикраси Cartier та яхти, також з'явилися на кількох прокремлівських англомовних сайтах, а також на офіційних новинних сайтах в Африці, які приймають “спонсорований” (платний) контент.

Деякі історії підхопили інші видання й акаунти в соцмережах. Але завдяки історії з яхтами люди, що стоять за DC Weekly, схоже, досягли успіху: тепер їхні фейкові обвинувачення повторюють деякі найвпливовіші люди в Конгресі США.

У підготовці матеріалу брав участь Пол Маєрс 

Ольга РОБІНСОН, Шаян САРДАРІЗАДЕ та Майк ВЕНДЛІНГ

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.